Cost of Living in
Canberra

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2110 | $4836 |
Without rent | $809 | $3055 |
Rent & Utilities | $1456.97 | $2491.88 |
Food | $521 | $1490 |
Transport | $150.94 | $306.26 |
Monthly salary after tax | $4198.66 | |
Quality of life | 73.57 | |
Life expectancy | 65.68 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 439.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2110 | / |
Without rent | $809 | / |
Rent & Utilities | $1456.97 | / |
Food | $521 | / |
Transport | $150.94 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1341.57$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 995.05$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2803.88$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1852.63$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 130.15$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 259.59$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 49.83$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.52$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7876$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5540$ |
Lunch Menu | 20.87$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 70.46$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.09$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.02$ |
Cappuccino | 3.92$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.03$ |
Local transport ticket | 3.43$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 113.62$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.91$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.36$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.71$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.33$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.07$ |
Eggs, x12 | 5.55$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.49$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.23$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 17.03$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.37$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.46$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.84$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.17$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.18$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.6$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.6$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.82$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 16.02$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.82$ |
Cigarette pack | 27.87$ |
Cold medicince, 1 week | 4.54$ |
Hair Shampoo | 4.29$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.21$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.22$ |
Gym Membership, 1 month | 54.01$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.86$ |
Doctor's visit | 44.51$ |
Haircut, simple | 15.9$ |
Brand Jeans | 74.71$ |
Brand Sneakers | 103.45$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1607.65$ |
International Primary School, 1 year | 17377$ |