Cost of Living in

Tay

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $1740 $4401
Without rent $670 $2982
Rent & Utilities $1414.35 $2437.18
Food $549 $1449
Transport $105.95 $296.35
Monthly salary after tax $2823.23
Quality of life 33.72
Human freedom index 7.64
Life expectancy 94.33
English speaking % 82.71%
Population 34.0M

The cost of living in Tay is $1740, which is 1.25 times less expensive than the average in Canada. Tay ranked th most expensive in Canada.

The average salary after taxes in Tay is $2823.23, which is enough to cover living expenses for 1.7 months.

canada flagTay
We calculate prices for Tay State as a population-weighted mean of 0 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $1740 /
Without rent $670 /
Rent & Utilities $1414.35 /
Food $549 /
Transport $105.95 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 1084.2$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 1223.66$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 2355.16$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 2028.77$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 93.07$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 139.16$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 63.79$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 7.5$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 5763$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 4089$
Eating Out
Lunch Menu 15.52$
Dinner in a Restaurant, for 2 68.01$
Fast food meal, equiv. McDonald's 10.99$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 4.62$
Cappuccino 3.48$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 2.08$
Transportation
Local transport ticket 2.33$
Monthly ticket local transport 95.91$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 17.89$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.35$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 1.95$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 2.6$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 3.06$
Eggs, x12 3.75$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 14.22$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 14.46$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 16.7$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 4.57$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 1.14$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 3.87$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 3.92$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 2.38$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 2.17$
Water, 1 L or 1 qt 1.04$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.1$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 15.45$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 2.48$
Cigarette pack 11.91$
Cold medicince, 1 week 9.57$
Hair Shampoo 4.29$
Toilet paper, 4 rolls 3.02$
Toothpaste, 1 tube 2.13$
Other
Gym Membership, 1 month 39.69$
Cinema Ticket, 1 person 11.22$
Doctor's visit 68.18$
Haircut, simple 17.72$
Brand Jeans 55.62$
Brand Sneakers 89.29$
Daycare or Preschool, 1 month 699.27$
International Primary School, 1 year 13102$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

States ranked from the most expensive to the cheapest ones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *