Cost of Living in
Caloundra

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1445 | $4935 |
Without rent | $788 | $2367 |
Rent & Utilities | $1106.77 | $1754.39 |
Food | $595 | $1453 |
Transport | $54.4 | $136.44 |
Monthly salary after tax | $3412.71 | |
Quality of life | 74.54 | |
Life expectancy | 76.37 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 45.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1445 | / |
Without rent | $788 | / |
Rent & Utilities | $1106.77 | / |
Food | $595 | / |
Transport | $54.4 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1005.79$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 668$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2160.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1576.26$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 95.46$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 165.46$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 57.5$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.12$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7494$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5342$ |
Lunch Menu | 15.82$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 81.27$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.58$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.67$ |
Cappuccino | 4.05$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.42$ |
Local transport ticket | 1.69$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 60.33$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 16.24$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.47$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.62$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.68$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Eggs, x12 | 5.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.54$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.29$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 17.33$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.74$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.43$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.23$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.98$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.53$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.78$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.2$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.28$ |
Cigarette pack | 24.75$ |
Cold medicince, 1 week | 6.6$ |
Hair Shampoo | 4.43$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.76$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.75$ |
Gym Membership, 1 month | 46.82$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.25$ |
Doctor's visit | 55.03$ |
Haircut, simple | 14.51$ |
Brand Jeans | 65.64$ |
Brand Sneakers | 96.96$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 539.63$ |
International Primary School, 1 year | 10880$ |