Cost of Living in
Rutana

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $430 | $1198 |
Without rent | $327 | $1085 |
Rent & Utilities | $168.15 | $399.61 |
Food | $255 | $817 |
Transport | $31.89 | $72.69 |
Monthly salary after tax | $554.25 | |
Quality of life | 40.75 | |
Life expectancy | 78.35 | |
Population | 9.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $430 | 1 / 20 |
Without rent | $327 | 7 / 20 |
Rent & Utilities | $168.15 | 18 / 20 |
Food | $255 | 7 / 20 |
Transport | $31.89 | 8 / 20 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 274.09$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 78.52$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 400.71$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 295.23$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 12.11$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 17.61$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.52$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.63$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1353$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 771$ |
Lunch Menu | 2.4$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 15.7$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.04$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.47$ |
Cappuccino | 2.86$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.4$ |
Local transport ticket | 0.24$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 14.5$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 15.24$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.85$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.75$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.78$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Eggs, x12 | 2.37$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.46$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.52$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.88$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.53$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.76$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.63$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.65$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.23$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 17.7$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.54$ |
Cigarette pack | 2.2$ |
Cold medicince, 1 week | 10.46$ |
Hair Shampoo | 10.53$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.91$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.11$ |
Gym Membership, 1 month | 18.35$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.15$ |
Doctor's visit | 11.25$ |
Haircut, simple | 3.25$ |
Brand Jeans | 17.55$ |
Brand Sneakers | 68.62$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 93.17$ |
International Primary School, 1 year | 11338$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Cankuzo | |
2 | Isale | |
3 | Bujumbura Rural | |
4 | Cibitoke | |
5 | Rumonge | |
6 | Zangomango | |
7 | Kayanza | |
8 | Kirundo | |
9 | Ngozi | |
10 | Karuzi | |
11 | Bubanza | |
12 | Bururi | |
13 | Muramvya | |
14 | Bujumbura | |
15 | Gitega | |
16 | Bujumbura Mairie | |
17 | Ruyigi | |
18 | Muyinga | |
19 | Makamba | |
20 | Rutana | |