Cost of Living in
Muyinga

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $458 | $1312 |
Without rent | $315 | $1332 |
Rent & Utilities | $169.44 | $305.21 |
Food | $297 | $674 |
Transport | $36.71 | $77.61 |
Monthly salary after tax | $568.19 | |
Quality of life | 40.77 | |
Life expectancy | 78.55 | |
Population | 10.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $458 | 3 / 20 |
Without rent | $315 | 3 / 20 |
Rent & Utilities | $169.44 | 19 / 20 |
Food | $297 | 12 / 20 |
Transport | $36.71 | 13 / 20 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 223.64$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 95.97$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 429.61$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 274.99$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 12.04$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 15.36$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.19$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.57$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1142$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 741$ |
Lunch Menu | 2.23$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.39$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.56$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.62$ |
Cappuccino | 2.18$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.41$ |
Local transport ticket | 0.28$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 13.95$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.6$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.82$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.83$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.96$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Eggs, x12 | 2.52$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.59$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.44$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.99$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.26$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.86$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.52$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.72$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.23$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.36$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.2$ |
Cigarette pack | 2.75$ |
Cold medicince, 1 week | 12.73$ |
Hair Shampoo | 7.62$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.4$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.01$ |
Gym Membership, 1 month | 16.73$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.98$ |
Doctor's visit | 13.12$ |
Haircut, simple | 4.18$ |
Brand Jeans | 16.1$ |
Brand Sneakers | 67.94$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 94.59$ |
International Primary School, 1 year | 9312$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Cankuzo | |
2 | Isale | |
3 | Bujumbura Rural | |
4 | Cibitoke | |
5 | Rumonge | |
6 | Zangomango | |
7 | Kayanza | |
8 | Kirundo | |
9 | Ngozi | |
10 | Karuzi | |
11 | Bubanza | |
12 | Bururi | |
13 | Muramvya | |
14 | Bujumbura | |
15 | Gitega | |
16 | Bujumbura Mairie | |
17 | Ruyigi | |
18 | Muyinga | |
19 | Makamba | |
20 | Rutana | |