Cost of Living in
Kirundo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $528 | $1360 |
Without rent | $365 | $1106 |
Rent & Utilities | $151.68 | $345.38 |
Food | $254 | $894 |
Transport | $30.08 | $97.05 |
Monthly salary after tax | $566.93 | |
Quality of life | 40.87 | |
Life expectancy | 80.13 | |
Population | 9.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $528 | 13 / 20 |
Without rent | $365 | 12 / 20 |
Rent & Utilities | $151.68 | 10 / 20 |
Food | $254 | 6 / 20 |
Transport | $30.08 | 5 / 20 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 274.49$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 76.12$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 570.13$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 350.92$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 12.14$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 17.88$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 9.37$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 16.31$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1243$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 863$ |
Lunch Menu | 2.88$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 12.94$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.16$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.62$ |
Cappuccino | 2.96$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.54$ |
Local transport ticket | 0.24$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 16.56$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.56$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.83$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.86$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.78$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Eggs, x12 | 2.22$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.83$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.61$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.49$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.22$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.58$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.8$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.57$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.6$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.96$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.19$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.11$ |
Cigarette pack | 2.72$ |
Cold medicince, 1 week | 9.7$ |
Hair Shampoo | 10.59$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.71$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.26$ |
Gym Membership, 1 month | 17.96$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.08$ |
Doctor's visit | 11.6$ |
Haircut, simple | 3.1$ |
Brand Jeans | 17.32$ |
Brand Sneakers | 53.18$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 116.1$ |
International Primary School, 1 year | 11777$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Cankuzo | |
2 | Isale | |
3 | Bujumbura Rural | |
4 | Cibitoke | |
5 | Rumonge | |
6 | Zangomango | |
7 | Kayanza | |
8 | Kirundo | |
9 | Ngozi | |
10 | Karuzi | |
11 | Bubanza | |
12 | Bururi | |
13 | Muramvya | |
14 | Bujumbura | |
15 | Gitega | |
16 | Bujumbura Mairie | |
17 | Ruyigi | |
18 | Muyinga | |
19 | Makamba | |
20 | Rutana | |