Cost of Living in
Isale

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $597 | $1511 |
Without rent | $393 | $1086 |
Rent & Utilities | $146.43 | $355.52 |
Food | $297 | $898 |
Transport | $26.62 | $82.01 |
Monthly salary after tax | $562.33 | |
Quality of life | 41 | |
Life expectancy | 82.06 | |
Population | 10.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $597 | 19 / 20 |
Without rent | $393 | 15 / 20 |
Rent & Utilities | $146.43 | 9 / 20 |
Food | $297 | 12 / 20 |
Transport | $26.62 | 1 / 20 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 321.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 96.96$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 569.49$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 279.65$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 8.87$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 19.5$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 9.45$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 16.31$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1160$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 735$ |
Lunch Menu | 2.29$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 12.79$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.66$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.34$ |
Cappuccino | 2.53$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.56$ |
Local transport ticket | 0.27$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 18.95$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 12.23$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.69$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.78$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Eggs, x12 | 2.18$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.1$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.81$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.45$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.12$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.44$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.76$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.54$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.75$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.31$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.22$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.27$ |
Cigarette pack | 2.89$ |
Cold medicince, 1 week | 10.92$ |
Hair Shampoo | 9.41$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.62$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.22$ |
Gym Membership, 1 month | 23.77$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.13$ |
Doctor's visit | 12.32$ |
Haircut, simple | 3.9$ |
Brand Jeans | 12.88$ |
Brand Sneakers | 52.74$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 108.02$ |
International Primary School, 1 year | 11061$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Cankuzo | |
2 | Isale | |
3 | Bujumbura Rural | |
4 | Cibitoke | |
5 | Rumonge | |
6 | Zangomango | |
7 | Kayanza | |
8 | Kirundo | |
9 | Ngozi | |
10 | Karuzi | |
11 | Bubanza | |
12 | Bururi | |
13 | Muramvya | |
14 | Bujumbura | |
15 | Gitega | |
16 | Bujumbura Mairie | |
17 | Ruyigi | |
18 | Muyinga | |
19 | Makamba | |
20 | Rutana | |