Cost of Living in
Gitega

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $471 | $1436 |
Without rent | $361 | $1224 |
Rent & Utilities | $125.82 | $370.35 |
Food | $246 | $686 |
Transport | $28.12 | $94.79 |
Monthly salary after tax | $682.83 | |
Quality of life | 40.69 | |
Life expectancy | 77.12 | |
Population | 8.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $471 | 6 / 20 |
Without rent | $361 | 11 / 20 |
Rent & Utilities | $125.82 | 2 / 20 |
Food | $246 | 5 / 20 |
Transport | $28.12 | 2 / 20 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 246.8$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 73.77$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 496.28$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 281.11$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 10.99$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 14.98$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 12.23$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 14.18$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1115$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 687$ |
Lunch Menu | 2.84$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.13$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.5$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cappuccino | 2.59$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.43$ |
Local transport ticket | 0.28$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 19.01$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.68$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.79$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.95$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.96$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Eggs, x12 | 2.54$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.92$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.19$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.07$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.37$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.47$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.68$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.61$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.28$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.69$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.54$ |
Cigarette pack | 2.11$ |
Cold medicince, 1 week | 11.02$ |
Hair Shampoo | 7.69$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.37$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.18$ |
Gym Membership, 1 month | 16.44$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.46$ |
Doctor's visit | 12.6$ |
Haircut, simple | 3.79$ |
Brand Jeans | 18.63$ |
Brand Sneakers | 56.9$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 118.65$ |
International Primary School, 1 year | 12086$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Cankuzo | |
2 | Isale | |
3 | Bujumbura Rural | |
4 | Cibitoke | |
5 | Rumonge | |
6 | Zangomango | |
7 | Kayanza | |
8 | Kirundo | |
9 | Ngozi | |
10 | Karuzi | |
11 | Bubanza | |
12 | Bururi | |
13 | Muramvya | |
14 | Bujumbura | |
15 | Gitega | |
16 | Bujumbura Mairie | |
17 | Ruyigi | |
18 | Muyinga | |
19 | Makamba | |
20 | Rutana | |