Cost of Living in
Brisbane

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2453 | $4574 |
Without rent | $856 | $3607 |
Rent & Utilities | $1532.19 | $2502.74 |
Food | $490 | $1435 |
Transport | $229.23 | $584.65 |
Monthly salary after tax | $4675.03 | |
Quality of life | 84.23 | |
Life expectancy | 79.7 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 2.0M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2453 | / |
Without rent | $856 | / |
Rent & Utilities | $1532.19 | / |
Food | $490 | / |
Transport | $229.23 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1376.89$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1280.86$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2604.58$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1665.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 131.81$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 213.36$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 50.21$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.19$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8168$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 6418$ |
Lunch Menu | 11.78$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 96.66$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.23$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.42$ |
Cappuccino | 3.36$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.99$ |
Local transport ticket | 2.42$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 123.07$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.03$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.64$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.82$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.63$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Eggs, x12 | 3.97$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.39$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.82$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.11$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.6$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.28$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.43$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.74$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.53$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.33$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.75$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.53$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.04$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.34$ |
Cigarette pack | 28.77$ |
Cold medicince, 1 week | 8.05$ |
Hair Shampoo | 3.46$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.47$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.91$ |
Gym Membership, 1 month | 63.14$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.98$ |
Doctor's visit | 50.15$ |
Haircut, simple | 17.6$ |
Brand Jeans | 88.73$ |
Brand Sneakers | 107.66$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1517.22$ |
International Primary School, 1 year | 9664$ |