Cost of Living in
Viseu (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $734 | $2291 |
Without rent | $540 | $1713 |
Rent & Utilities | $331.19 | $562.02 |
Food | $254 | $817 |
Transport | $86.33 | $198.37 |
Monthly salary after tax | $452.35 | |
Quality of life | 39.29 | |
Life expectancy | 82.21 | |
Population | 439.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $734 | / |
Without rent | $540 | / |
Rent & Utilities | $331.19 | / |
Food | $254 | / |
Transport | $86.33 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 302.44$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 190.67$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 470.11$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 290.6$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 102.75$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 122$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.41$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.09$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1521$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 988$ |
Lunch Menu | 5.03$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 41.7$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.42$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.67$ |
Cappuccino | 3.28$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.98$ |
Local transport ticket | 0.99$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 46.16$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.95$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.11$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.41$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.41$ |
Eggs, x12 | 2.02$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.58$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.09$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.37$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.39$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.24$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.47$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.97$ |
Cigarette pack | 2.33$ |
Cold medicince, 1 week | 8.5$ |
Hair Shampoo | 9.52$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.41$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.51$ |
Gym Membership, 1 month | 25.3$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.76$ |
Doctor's visit | 71.12$ |
Haircut, simple | 11.38$ |
Brand Jeans | 58.43$ |
Brand Sneakers | 118.17$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 310.9$ |
International Primary School, 1 year | 9170$ |