Cost of Living in
Vila Velha

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $563 | $1846 |
Without rent | $436 | $1086 |
Rent & Utilities | $296.33 | $541.94 |
Food | $222 | $591 |
Transport | $60.4 | $175.92 |
Monthly salary after tax | $221.27 | |
Quality of life | 38.38 | |
Life expectancy | 74.28 | |
Population | 441.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $563 | / |
Without rent | $436 | / |
Rent & Utilities | $296.33 | / |
Food | $222 | / |
Transport | $60.4 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 274.99$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 190.54$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 643.88$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 476.49$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 60.93$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 121.34$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.95$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 8.63$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1738$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1355$ |
Lunch Menu | 4.85$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 29.49$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.91$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.3$ |
Cappuccino | 1.52$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.97$ |
Local transport ticket | 0.8$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 60.62$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.47$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.82$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.49$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Eggs, x12 | 1.53$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.67$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.49$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.61$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.99$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.38$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.33$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.33$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.12$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.75$ |
Cigarette pack | 2.49$ |
Cold medicince, 1 week | 2.76$ |
Hair Shampoo | 2.67$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.36$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.17$ |
Gym Membership, 1 month | 23.68$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.26$ |
Doctor's visit | 40.29$ |
Haircut, simple | 5.66$ |
Brand Jeans | 36.77$ |
Brand Sneakers | 55.3$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 397.55$ |
International Primary School, 1 year | 11725$ |