Cost of Living in
Vera Cruz

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $793 | $2196 |
Without rent | $380 | $1647 |
Rent & Utilities | $317.61 | $507.01 |
Food | $323 | $719 |
Transport | $74.85 | $172.3 |
Monthly salary after tax | $483.39 | |
Quality of life | 33.05 | |
Life expectancy | 80.37 | |
Population | 410.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $793 | / |
Without rent | $380 | / |
Rent & Utilities | $317.61 | / |
Food | $323 | / |
Transport | $74.85 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 379.23$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 165.73$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 465.49$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 374.77$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 83.05$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 107.97$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.51$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.73$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1316$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1065$ |
Lunch Menu | 3.84$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 49.61$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.78$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cappuccino | 3.86$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1$ |
Local transport ticket | 0.71$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 60.74$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.26$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.88$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.05$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.46$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.42$ |
Eggs, x12 | 2.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.8$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.32$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.67$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.93$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.23$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.01$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.97$ |
Cigarette pack | 2.23$ |
Cold medicince, 1 week | 6.97$ |
Hair Shampoo | 9.37$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.5$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.83$ |
Gym Membership, 1 month | 24.88$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.12$ |
Doctor's visit | 89.34$ |
Haircut, simple | 9.52$ |
Brand Jeans | 44.52$ |
Brand Sneakers | 137.66$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 361.93$ |
International Primary School, 1 year | 9939$ |