Cost of Living in
Ventania

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $875 | $1793 |
Without rent | $383 | $1549 |
Rent & Utilities | $357.05 | $450.36 |
Food | $242 | $742 |
Transport | $77.37 | $185.71 |
Monthly salary after tax | $455.75 | |
Quality of life | 39.85 | |
Life expectancy | 69.15 | |
Population | 500.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $875 | / |
Without rent | $383 | / |
Rent & Utilities | $357.05 | / |
Food | $242 | / |
Transport | $77.37 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 410.43$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 204.87$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 508.99$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 282.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 105.49$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 119.34$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.87$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.92$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1128$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 777$ |
Lunch Menu | 4.79$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 54.09$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.84$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.79$ |
Cappuccino | 3.22$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.29$ |
Local transport ticket | 0.88$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 53.83$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.24$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.97$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.07$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.6$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Eggs, x12 | 1.93$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.41$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.09$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.95$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.33$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.9$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.73$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.04$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.97$ |
Cigarette pack | 2.36$ |
Cold medicince, 1 week | 8.38$ |
Hair Shampoo | 8.38$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.96$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.79$ |
Gym Membership, 1 month | 19.54$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.21$ |
Doctor's visit | 95.39$ |
Haircut, simple | 10.74$ |
Brand Jeans | 46.95$ |
Brand Sneakers | 120.64$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 257.98$ |
International Primary School, 1 year | 8546$ |