Cost of Living in
Valparaiso (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $900 | $1837 |
Without rent | $403 | $1781 |
Rent & Utilities | $360.05 | $527.12 |
Food | $245 | $833 |
Transport | $62.04 | $177.76 |
Monthly salary after tax | $418.23 | |
Quality of life | 30.42 | |
Life expectancy | 74.61 | |
Population | 496.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $900 | / |
Without rent | $403 | / |
Rent & Utilities | $360.05 | / |
Food | $245 | / |
Transport | $62.04 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 382.65$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 236.58$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 411.33$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 372.16$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 82.66$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 138.75$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.28$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.92$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1283$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 847$ |
Lunch Menu | 4.46$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 49.02$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.07$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.83$ |
Cappuccino | 2.63$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.31$ |
Local transport ticket | 0.85$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 47.36$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.16$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.11$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.41$ |
Eggs, x12 | 2.04$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.12$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.65$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.66$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.54$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.32$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.19$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.36$ |
Cigarette pack | 2.25$ |
Cold medicince, 1 week | 7.07$ |
Hair Shampoo | 9.95$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.14$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.05$ |
Gym Membership, 1 month | 20.75$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.54$ |
Doctor's visit | 91.79$ |
Haircut, simple | 9.16$ |
Brand Jeans | 51.95$ |
Brand Sneakers | 114.37$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 293.66$ |
International Primary School, 1 year | 6864$ |