Cost of Living in
Urucania

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $695 | $1634 |
Without rent | $552 | $1547 |
Rent & Utilities | $335.25 | $454.73 |
Food | $257 | $783 |
Transport | $74.84 | $211.48 |
Monthly salary after tax | $515.09 | |
Quality of life | 39.27 | |
Life expectancy | 81.87 | |
Population | 511.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $695 | / |
Without rent | $552 | / |
Rent & Utilities | $335.25 | / |
Food | $257 | / |
Transport | $74.84 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 375.01$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 228.03$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 447.64$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 269.24$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 105.55$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 153.83$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.77$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.23$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1242$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 897$ |
Lunch Menu | 3.81$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 54.13$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.6$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.76$ |
Cappuccino | 3.21$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.02$ |
Local transport ticket | 0.96$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 46.03$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.79$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.12$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.78$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.42$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Eggs, x12 | 2.37$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.74$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.66$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.25$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.81$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.86$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.02$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.36$ |
Cigarette pack | 2.61$ |
Cold medicince, 1 week | 7.53$ |
Hair Shampoo | 7.5$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.47$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.83$ |
Gym Membership, 1 month | 20.54$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.83$ |
Doctor's visit | 86.82$ |
Haircut, simple | 9.5$ |
Brand Jeans | 55.64$ |
Brand Sneakers | 132.76$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 346.57$ |
International Primary School, 1 year | 7114$ |