Cost of Living in
Uberlandia

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $640 | $1573 |
Without rent | $384 | $969 |
Rent & Utilities | $240.47 | $482.51 |
Food | $194 | $687 |
Transport | $48.68 | $160.2 |
Monthly salary after tax | $470.42 | |
Quality of life | 37.64 | |
Life expectancy | 64.78 | |
Population | 855.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $640 | / |
Without rent | $384 | / |
Rent & Utilities | $240.47 | / |
Food | $194 | / |
Transport | $48.68 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 197.41$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 145.51$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 416.64$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 390.81$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 41.82$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 63.62$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.53$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 15.99$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1238$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 897$ |
Lunch Menu | 4.27$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 20.43$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.42$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.81$ |
Cappuccino | 2.45$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.83$ |
Local transport ticket | 0.94$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 31.58$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.24$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.18$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.83$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.7$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Eggs, x12 | 1.97$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.78$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.8$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.34$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.63$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.75$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.4$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.76$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.36$ |
Cigarette pack | 1.95$ |
Cold medicince, 1 week | 2.26$ |
Hair Shampoo | 4.03$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.16$ |
Toothpaste, 1 tube | 2$ |
Gym Membership, 1 month | 27.65$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.61$ |
Doctor's visit | 52.11$ |
Haircut, simple | 10.17$ |
Brand Jeans | 41.68$ |
Brand Sneakers | 79$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 110.21$ |
International Primary School, 1 year | 2199$ |