Population
1.1M
Cost of living
$1054
Tocantins
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $801 | $2138 |
Without rent | $479 | $1398 |
Rent & Utilities | $309.24 | $497 |
Food | $267 | $687 |
Transport | $62.48 | $166.47 |
Monthly salary after tax | $386.29 | |
Quality of life | 39.94 | |
Life expectancy | 70.19 | |
Population | 557.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $801 | / |
Without rent | $479 | / |
Rent & Utilities | $309.24 | / |
Food | $267 | / |
Transport | $62.48 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 445.43$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 226.86$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 466.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 384.74$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 72.84$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 109.1$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.39$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.53$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1301$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 865$ |
Lunch Menu | 3.95$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 53.35$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.66$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.5$ |
Cappuccino | 2.92$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.07$ |
Local transport ticket | 0.99$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 47.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.05$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.89$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.56$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.52$ |
Eggs, x12 | 1.84$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.26$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.29$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.81$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.86$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.32$ |
Cigarette pack | 1.97$ |
Cold medicince, 1 week | 7.56$ |
Hair Shampoo | 9.21$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.51$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.11$ |
Gym Membership, 1 month | 19.13$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.59$ |
Doctor's visit | 78.35$ |
Haircut, simple | 11.36$ |
Brand Jeans | 50.81$ |
Brand Sneakers | 134.58$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 273.87$ |
International Primary School, 1 year | 9248$ |