Cost of Living in
Terra Boa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $956 | $1814 |
Without rent | $520 | $1621 |
Rent & Utilities | $393.65 | $586.78 |
Food | $283 | $607 |
Transport | $75.19 | $183.71 |
Monthly salary after tax | $492.3 | |
Quality of life | 40.99 | |
Life expectancy | 84.76 | |
Population | 417.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $956 | / |
Without rent | $520 | / |
Rent & Utilities | $393.65 | / |
Food | $283 | / |
Transport | $75.19 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 415.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 195.91$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 532.94$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 295.26$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 87.36$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 130.58$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.91$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.84$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1343$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 972$ |
Lunch Menu | 4.66$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 53.28$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.8$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.67$ |
Cappuccino | 3.71$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.21$ |
Local transport ticket | 0.85$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 51.92$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.13$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.16$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.96$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.55$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Eggs, x12 | 1.97$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.7$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.77$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.91$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.55$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.3$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.16$ |
Cigarette pack | 2.03$ |
Cold medicince, 1 week | 6$ |
Hair Shampoo | 9.99$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.77$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.84$ |
Gym Membership, 1 month | 24.7$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.19$ |
Doctor's visit | 72.71$ |
Haircut, simple | 9.95$ |
Brand Jeans | 50.21$ |
Brand Sneakers | 118.26$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 359.03$ |
International Primary School, 1 year | 10041$ |