Cost of Living in
Teresina

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $682 | $1336 |
Without rent | $323 | $1010 |
Rent & Utilities | $243.44 | $355.68 |
Food | $190 | $653 |
Transport | $74.04 | $164.92 |
Monthly salary after tax | $354.43 | |
Quality of life | 38.2 | |
Life expectancy | 66.74 | |
Population | 776.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $682 | / |
Without rent | $323 | / |
Rent & Utilities | $243.44 | / |
Food | $190 | / |
Transport | $74.04 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 252.61$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 162.23$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 312.51$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 221.93$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 43.98$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 69.75$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.4$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.1$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1604$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 788$ |
Lunch Menu | 3.74$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 22.64$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.88$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cappuccino | 1.67$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.18$ |
Local transport ticket | 0.62$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 36.42$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.5$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.09$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.98$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.86$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Eggs, x12 | 2.38$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.42$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.41$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.51$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.81$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.46$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.08$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.22$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.24$ |
Cigarette pack | 1.66$ |
Cold medicince, 1 week | 4.29$ |
Hair Shampoo | 2.52$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.82$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.86$ |
Gym Membership, 1 month | 18.84$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.84$ |
Doctor's visit | 30.99$ |
Haircut, simple | 6.17$ |
Brand Jeans | 32.81$ |
Brand Sneakers | 54.51$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 228.5$ |
International Primary School, 1 year | 2962$ |