Cost of Living in
Tamarana

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $659 | $2349 |
Without rent | $414 | $1213 |
Rent & Utilities | $370.49 | $426.19 |
Food | $226 | $646 |
Transport | $60.57 | $213.38 |
Monthly salary after tax | $414.37 | |
Quality of life | 35.66 | |
Life expectancy | 73.09 | |
Population | 560.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $659 | / |
Without rent | $414 | / |
Rent & Utilities | $370.49 | / |
Food | $226 | / |
Transport | $60.57 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 406.84$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 163.71$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 478.5$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 273$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 81.31$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 121.34$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.17$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.42$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1116$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1035$ |
Lunch Menu | 4.91$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 58.79$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.84$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.55$ |
Cappuccino | 3.11$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.06$ |
Local transport ticket | 0.86$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 60.76$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.56$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.9$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.4$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.47$ |
Eggs, x12 | 1.82$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.45$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.85$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.29$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.46$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.78$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.35$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.96$ |
Cigarette pack | 2.01$ |
Cold medicince, 1 week | 7.37$ |
Hair Shampoo | 7.87$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.97$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.55$ |
Gym Membership, 1 month | 24.22$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.21$ |
Doctor's visit | 98.79$ |
Haircut, simple | 10.76$ |
Brand Jeans | 52.5$ |
Brand Sneakers | 142.66$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 303.44$ |
International Primary School, 1 year | 9073$ |