Cost of Living in
Tacaimbo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $680 | $1847 |
Without rent | $540 | $1253 |
Rent & Utilities | $403.59 | $490.59 |
Food | $319 | $739 |
Transport | $74.85 | $163.26 |
Monthly salary after tax | $352.94 | |
Quality of life | 31.12 | |
Life expectancy | 65.66 | |
Population | 534.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $680 | / |
Without rent | $540 | / |
Rent & Utilities | $403.59 | / |
Food | $319 | / |
Transport | $74.85 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 446.19$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 201.56$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 512.99$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 387.19$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 89.9$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 109.8$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.65$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.69$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1149$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 887$ |
Lunch Menu | 3.98$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 52.6$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.67$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.75$ |
Cappuccino | 3.27$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.01$ |
Local transport ticket | 0.7$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 56.8$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.78$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.81$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Eggs, x12 | 2$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.13$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.91$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.17$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.81$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.26$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.39$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cigarette pack | 2.5$ |
Cold medicince, 1 week | 7.97$ |
Hair Shampoo | 9.54$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.83$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.69$ |
Gym Membership, 1 month | 25.61$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.19$ |
Doctor's visit | 89.57$ |
Haircut, simple | 11.49$ |
Brand Jeans | 50.19$ |
Brand Sneakers | 142.77$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 309.58$ |
International Primary School, 1 year | 9609$ |