Population
23.1K
Cost of living
$1039
Sul
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1039 | $1982 |
Without rent | $521 | $1737 |
Rent & Utilities | $465.79 | $762.62 |
Food | $285 | $758 |
Transport | $159.32 | $324.19 |
Monthly salary after tax | $409.38 | |
Quality of life | 49.44 | |
Life expectancy | 72.73 | |
Population | 23.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1039 | / |
Without rent | $521 | / |
Rent & Utilities | $465.79 | / |
Food | $285 | / |
Transport | $159.32 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 605.15$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 344.25$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 731.93$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 469.96$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 60.12$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 120.74$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.38$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.96$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1625$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1000$ |
Lunch Menu | 5.12$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 28.1$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.56$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.8$ |
Cappuccino | 2.28$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.87$ |
Local transport ticket | 0.93$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.27$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.68$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.99$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.26$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Eggs, x12 | 1.85$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.67$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.08$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.55$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.31$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.87$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.4$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.21$ |
Cigarette pack | 1.87$ |
Cold medicince, 1 week | 3.33$ |
Hair Shampoo | 3.18$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.12$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.82$ |
Gym Membership, 1 month | 24.47$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.61$ |
Doctor's visit | 66.66$ |
Haircut, simple | 8.97$ |
Brand Jeans | 45.89$ |
Brand Sneakers | 89.49$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 494.86$ |
International Primary School, 1 year | 11064$ |