Cost of Living in
Sorocaba

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $596 | $1611 |
Without rent | $431 | $1190 |
Rent & Utilities | $257.02 | $479.57 |
Food | $263 | $718 |
Transport | $65.62 | $145.82 |
Monthly salary after tax | $427.45 | |
Quality of life | 45.53 | |
Life expectancy | 83.44 | |
Population | 642.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $596 | / |
Without rent | $431 | / |
Rent & Utilities | $257.02 | / |
Food | $263 | / |
Transport | $65.62 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 222.77$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 200.87$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 426.02$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 295.01$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 31.27$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 61.83$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.49$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.58$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1880$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1313$ |
Lunch Menu | 3.69$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 20.91$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.9$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.5$ |
Cappuccino | 2.3$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.44$ |
Local transport ticket | 0.66$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 39.42$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.58$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.02$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.09$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.06$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.71$ |
Eggs, x12 | 2.08$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.29$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 4.86$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.96$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.25$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.26$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.27$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.2$ |
Cigarette pack | 2.44$ |
Cold medicince, 1 week | 5.92$ |
Hair Shampoo | 3.93$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.69$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.84$ |
Gym Membership, 1 month | 21.88$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.02$ |
Doctor's visit | 43.18$ |
Haircut, simple | 7.09$ |
Brand Jeans | 38.95$ |
Brand Sneakers | 67.9$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 258.94$ |
International Primary School, 1 year | 5163$ |