Cost of Living in
Sinop (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $961 | $1770 |
Without rent | $409 | $1738 |
Rent & Utilities | $392.26 | $527.14 |
Food | $296 | $849 |
Transport | $59.96 | $207.78 |
Monthly salary after tax | $494.69 | |
Quality of life | 37.83 | |
Life expectancy | 81.75 | |
Population | 500.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $961 | / |
Without rent | $409 | / |
Rent & Utilities | $392.26 | / |
Food | $296 | / |
Transport | $59.96 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 416.69$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 218.82$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 405.7$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 289.23$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 77.15$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 109.67$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.95$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.26$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1374$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 807$ |
Lunch Menu | 3.9$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 47.86$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.91$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.57$ |
Cappuccino | 3.02$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.27$ |
Local transport ticket | 1.02$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 45.04$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.78$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.76$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.45$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Eggs, x12 | 2.37$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.7$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.32$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.66$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.95$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.95$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.31$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.31$ |
Cigarette pack | 2.47$ |
Cold medicince, 1 week | 7.63$ |
Hair Shampoo | 9.89$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.03$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.36$ |
Gym Membership, 1 month | 25.95$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.87$ |
Doctor's visit | 98.65$ |
Haircut, simple | 7.78$ |
Brand Jeans | 58.96$ |
Brand Sneakers | 122.94$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 364.76$ |
International Primary School, 1 year | 8378$ |