Cost of Living in
Serra

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $498 | $1611 |
Without rent | $399 | $1011 |
Rent & Utilities | $266.64 | $392.2 |
Food | $233 | $516 |
Transport | $67.21 | $180.8 |
Monthly salary after tax | $540.78 | |
Quality of life | 49.96 | |
Life expectancy | 78.68 | |
Population | 541.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $498 | / |
Without rent | $399 | / |
Rent & Utilities | $266.64 | / |
Food | $233 | / |
Transport | $67.21 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 175.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 118.64$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 451.23$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 229.6$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 74.27$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 111.31$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.25$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.87$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 965$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 507$ |
Lunch Menu | 4.94$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.7$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 0.83$ |
Cappuccino | 1.63$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.71$ |
Local transport ticket | 0.7$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 43.15$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.63$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.81$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Eggs, x12 | 1.87$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.92$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.52$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.42$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.32$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.35$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.13$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.9$ |
Cigarette pack | 2.06$ |
Cold medicince, 1 week | 2.96$ |
Hair Shampoo | 2.85$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.34$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.23$ |
Gym Membership, 1 month | 31.45$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.62$ |
Doctor's visit | 46.91$ |
Haircut, simple | 5.96$ |
Brand Jeans | 33.62$ |
Brand Sneakers | 87.29$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 200.86$ |
International Primary School, 1 year | 20321$ |