Cost of Living in
Seabra

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $849 | $1718 |
Without rent | $543 | $1650 |
Rent & Utilities | $395.06 | $452.49 |
Food | $312 | $643 |
Transport | $73.08 | $164.13 |
Monthly salary after tax | $462.9 | |
Quality of life | 38.54 | |
Life expectancy | 71.5 | |
Population | 503.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $849 | / |
Without rent | $543 | / |
Rent & Utilities | $395.06 | / |
Food | $312 | / |
Transport | $73.08 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 372.66$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 235.29$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 371.08$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 359.58$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 70.9$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 158.35$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.15$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.82$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1514$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1120$ |
Lunch Menu | 3.97$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 59.8$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.52$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.32$ |
Cappuccino | 3.38$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.14$ |
Local transport ticket | 0.76$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 45.59$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.28$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.16$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.82$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.5$ |
Eggs, x12 | 2.24$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.32$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.84$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.69$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.76$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.55$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.23$ |
Cigarette pack | 2.54$ |
Cold medicince, 1 week | 8.48$ |
Hair Shampoo | 7.43$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.17$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.97$ |
Gym Membership, 1 month | 26.08$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.17$ |
Doctor's visit | 89.44$ |
Haircut, simple | 8.1$ |
Brand Jeans | 44.87$ |
Brand Sneakers | 130.5$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 330.03$ |
International Primary School, 1 year | 8197$ |