Population
11.8M
Cost of living
$948
Sao Paulo
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1041 | $2610 |
Without rent | $495 | $1585 |
Rent & Utilities | $558.51 | $885.7 |
Food | $283 | $663 |
Transport | $126.55 | $360.07 |
Monthly salary after tax | $522.75 | |
Quality of life | 53.26 | |
Life expectancy | 66.57 | |
Population | 887.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1041 | / |
Without rent | $495 | / |
Rent & Utilities | $558.51 | / |
Food | $283 | / |
Transport | $126.55 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 599.54$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 320.58$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1069.77$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 850.01$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 41$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 74.87$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.43$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.4$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2035$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1478$ |
Lunch Menu | 6.13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 46.5$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.24$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.22$ |
Cappuccino | 2.05$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.94$ |
Local transport ticket | 0.86$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.64$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.64$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.18$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.25$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Eggs, x12 | 2.38$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.42$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.54$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.19$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.77$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.54$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.01$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.14$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.41$ |
Cigarette pack | 1.92$ |
Cold medicince, 1 week | 5.74$ |
Hair Shampoo | 3.81$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.27$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.95$ |
Gym Membership, 1 month | 24.67$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.21$ |
Doctor's visit | 48.49$ |
Haircut, simple | 11.48$ |
Brand Jeans | 60.28$ |
Brand Sneakers | 68.4$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 515.19$ |
International Primary School, 1 year | 11840$ |