Cost of Living in
Sao Luis

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $551 | $1449 |
Without rent | $344 | $1314 |
Rent & Utilities | $264.13 | $477.9 |
Food | $198 | $724 |
Transport | $73.16 | $174.25 |
Monthly salary after tax | $313.93 | |
Quality of life | 30.43 | |
Life expectancy | 74.68 | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $551 | / |
Without rent | $344 | / |
Rent & Utilities | $264.13 | / |
Food | $198 | / |
Transport | $73.16 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 291.53$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 147.93$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 583.74$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 298.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 74.97$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 121.37$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.21$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 14.17$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1200$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 755$ |
Lunch Menu | 4.34$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 19.27$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.18$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.28$ |
Cappuccino | 2.29$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.12$ |
Local transport ticket | 0.92$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 38.7$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.98$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.24$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.34$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Eggs, x12 | 2.6$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.22$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.07$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.56$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.82$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.83$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.57$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.05$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.05$ |
Cigarette pack | 1.96$ |
Cold medicince, 1 week | 3.37$ |
Hair Shampoo | 3.26$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.96$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.01$ |
Gym Membership, 1 month | 17.69$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.51$ |
Doctor's visit | 36.98$ |
Haircut, simple | 6.96$ |
Brand Jeans | 45.44$ |
Brand Sneakers | 65.18$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 249.68$ |
International Primary School, 1 year | 5161$ |