Cost of Living in
Sao Jose dos Campos

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $545 | $1785 |
Without rent | $409 | $1238 |
Rent & Utilities | $298.38 | $693.93 |
Food | $240 | $596 |
Transport | $62.68 | $198.66 |
Monthly salary after tax | $695.3 | |
Quality of life | 57.81 | |
Life expectancy | 67.59 | |
Population | 619.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $545 | / |
Without rent | $409 | / |
Rent & Utilities | $298.38 | / |
Food | $240 | / |
Transport | $62.68 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 284.03$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 208.74$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 658.78$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 465.55$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 25.92$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 48.91$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 23.15$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.48$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1468$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 727$ |
Lunch Menu | 4.79$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 22.71$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.48$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.93$ |
Cappuccino | 2.04$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.02$ |
Local transport ticket | 1.05$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 30.22$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.91$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.89$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.22$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.1$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Eggs, x12 | 2.29$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.33$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.14$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.24$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.46$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.46$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.31$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.97$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.53$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.35$ |
Cigarette pack | 2.2$ |
Cold medicince, 1 week | 3.14$ |
Hair Shampoo | 3.42$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.42$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.03$ |
Gym Membership, 1 month | 18.14$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.37$ |
Doctor's visit | 44.95$ |
Haircut, simple | 8.75$ |
Brand Jeans | 48.47$ |
Brand Sneakers | 81.17$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 313.51$ |
International Primary School, 1 year | 6628$ |