Cost of Living in
Sao Jose do Rio Preto

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $773 | $2300 |
Without rent | $534 | $1489 |
Rent & Utilities | $342.05 | $491.37 |
Food | $305 | $701 |
Transport | $72.97 | $229.08 |
Monthly salary after tax | $520.78 | |
Quality of life | 36.3 | |
Life expectancy | 81.77 | |
Population | 505.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $773 | / |
Without rent | $534 | / |
Rent & Utilities | $342.05 | / |
Food | $305 | / |
Transport | $72.97 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 303.91$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 199.41$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 428.55$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 274.77$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 76.78$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 125.22$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.56$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.76$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1592$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 990$ |
Lunch Menu | 5.1$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 54.42$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.42$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.54$ |
Cappuccino | 2.62$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.96$ |
Local transport ticket | 0.86$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.72$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.26$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.87$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.58$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.52$ |
Eggs, x12 | 2.35$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.58$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.19$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.12$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.39$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.59$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.94$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cigarette pack | 2.33$ |
Cold medicince, 1 week | 6.48$ |
Hair Shampoo | 7.69$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.88$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.96$ |
Gym Membership, 1 month | 19.64$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.33$ |
Doctor's visit | 95.61$ |
Haircut, simple | 9.25$ |
Brand Jeans | 43.75$ |
Brand Sneakers | 149.26$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 289.18$ |
International Primary School, 1 year | 10047$ |