Cost of Living in
Santo Andre

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $730 | $1916 |
Without rent | $453 | $1222 |
Rent & Utilities | $191.84 | $463.67 |
Food | $297 | $880 |
Transport | $59.44 | $132.1 |
Monthly salary after tax | $793.84 | |
Quality of life | 57.92 | |
Life expectancy | 68.54 | |
Population | 867.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $730 | / |
Without rent | $453 | / |
Rent & Utilities | $191.84 | / |
Food | $297 | / |
Transport | $59.44 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 217.03$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 151.55$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 599.87$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 346.56$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 42.6$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 55.93$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.47$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.87$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1703$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1128$ |
Lunch Menu | 7.98$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 40.68$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.15$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.24$ |
Cappuccino | 1.92$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.09$ |
Local transport ticket | 1.03$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 11.57$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.81$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.18$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.8$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.76$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Eggs, x12 | 2.23$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.97$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.45$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.83$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.33$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.43$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.18$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.24$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.3$ |
Cigarette pack | 2.15$ |
Cold medicince, 1 week | 5.16$ |
Hair Shampoo | 3.43$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.68$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.32$ |
Gym Membership, 1 month | 19.78$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.62$ |
Doctor's visit | 57.48$ |
Haircut, simple | 12.29$ |
Brand Jeans | 46.17$ |
Brand Sneakers | 90.32$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 349.33$ |
International Primary School, 1 year | 9687$ |