Cost of Living in
Santa Mariana

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $809 | $2104 |
Without rent | $518 | $1433 |
Rent & Utilities | $279.85 | $444.08 |
Food | $320 | $886 |
Transport | $78.73 | $184.68 |
Monthly salary after tax | $509.19 | |
Quality of life | 38.8 | |
Life expectancy | 74.38 | |
Population | 481.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $809 | / |
Without rent | $518 | / |
Rent & Utilities | $279.85 | / |
Food | $320 | / |
Transport | $78.73 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 407.9$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 227.08$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 483.63$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 261.89$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.06$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 153.01$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.89$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.66$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1235$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 775$ |
Lunch Menu | 5.65$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 46.67$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.91$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.93$ |
Cappuccino | 3.46$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.08$ |
Local transport ticket | 0.82$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 49.09$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.7$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.14$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.56$ |
Eggs, x12 | 1.8$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.19$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.14$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.14$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.83$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.77$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.44$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.93$ |
Cigarette pack | 2.25$ |
Cold medicince, 1 week | 7.04$ |
Hair Shampoo | 9.88$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.84$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.57$ |
Gym Membership, 1 month | 25.96$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.35$ |
Doctor's visit | 88.38$ |
Haircut, simple | 8.05$ |
Brand Jeans | 53.4$ |
Brand Sneakers | 126.88$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 262.86$ |
International Primary School, 1 year | 8048$ |