Cost of Living in
Santa Helena

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $837 | $1707 |
Without rent | $527 | $1432 |
Rent & Utilities | $390.76 | $523.8 |
Food | $328 | $653 |
Transport | $61.37 | $171.09 |
Monthly salary after tax | $360.07 | |
Quality of life | 35.85 | |
Life expectancy | 74.79 | |
Population | 503.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $837 | / |
Without rent | $527 | / |
Rent & Utilities | $390.76 | / |
Food | $328 | / |
Transport | $61.37 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 367.02$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 207.06$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 497.31$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 385.89$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 79.59$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 132.74$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.24$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.92$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1194$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 958$ |
Lunch Menu | 5.41$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 46.98$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.06$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.55$ |
Cappuccino | 3.74$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.19$ |
Local transport ticket | 0.87$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 43.02$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.54$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.87$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.79$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.44$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Eggs, x12 | 1.8$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.27$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.42$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.99$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.49$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.57$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.54$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.31$ |
Cigarette pack | 2.38$ |
Cold medicince, 1 week | 7.69$ |
Hair Shampoo | 9.46$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.24$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.06$ |
Gym Membership, 1 month | 21.16$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.8$ |
Doctor's visit | 78.22$ |
Haircut, simple | 8.68$ |
Brand Jeans | 50.21$ |
Brand Sneakers | 109.72$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 290.92$ |
International Primary School, 1 year | 6926$ |