Cost of Living in
Santa Cruz (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $882 | $2176 |
Without rent | $453 | $1457 |
Rent & Utilities | $294.31 | $412.87 |
Food | $330 | $840 |
Transport | $81.48 | $159.31 |
Monthly salary after tax | $351.33 | |
Quality of life | 33.52 | |
Life expectancy | 67.42 | |
Population | 401.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $882 | / |
Without rent | $453 | / |
Rent & Utilities | $294.31 | / |
Food | $330 | / |
Transport | $81.48 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 390.1$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 202.7$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 416.45$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 378.19$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 105.18$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 146.86$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.62$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.45$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1494$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 953$ |
Lunch Menu | 4.11$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 50.81$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.95$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cappuccino | 3.43$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.32$ |
Local transport ticket | 1$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 44.76$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.14$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.9$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.46$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Eggs, x12 | 2.39$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.26$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.15$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.81$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.41$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.55$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.6$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.85$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.28$ |
Cigarette pack | 2.12$ |
Cold medicince, 1 week | 8.12$ |
Hair Shampoo | 7.72$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.31$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.84$ |
Gym Membership, 1 month | 23.13$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.56$ |
Doctor's visit | 79.38$ |
Haircut, simple | 9.8$ |
Brand Jeans | 45.16$ |
Brand Sneakers | 128.99$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 341.5$ |
International Primary School, 1 year | 9964$ |