Cost of Living in
Salvador

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $633 | $1781 |
Without rent | $368 | $1191 |
Rent & Utilities | $348.27 | $488.33 |
Food | $209 | $662 |
Transport | $104.17 | $260.41 |
Monthly salary after tax | $468.14 | |
Quality of life | 65.79 | |
Life expectancy | 79.17 | |
Population | 2.8M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $633 | / |
Without rent | $368 | / |
Rent & Utilities | $348.27 | / |
Food | $209 | / |
Transport | $104.17 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 339.85$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 194.28$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 698.81$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 326.57$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 60.74$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 75.87$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.47$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.15$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1100$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 689$ |
Lunch Menu | 5.64$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.76$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.34$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.01$ |
Cappuccino | 1.74$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.74$ |
Local transport ticket | 1.13$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 50.18$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.12$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.17$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.06$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Eggs, x12 | 1.91$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.16$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.58$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.56$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.35$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.26$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.36$ |
Cigarette pack | 2.05$ |
Cold medicince, 1 week | 4.17$ |
Hair Shampoo | 4.17$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.95$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.73$ |
Gym Membership, 1 month | 21.99$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.88$ |
Doctor's visit | 41.87$ |
Haircut, simple | 10.15$ |
Brand Jeans | 59.81$ |
Brand Sneakers | 76.28$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 261.83$ |
International Primary School, 1 year | 11308$ |