Cost of Living in
Sacramento

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $972 | $2305 |
Without rent | $460 | $1703 |
Rent & Utilities | $303.68 | $530.8 |
Food | $269 | $765 |
Transport | $82.72 | $184.17 |
Monthly salary after tax | $407.88 | |
Quality of life | 33.29 | |
Life expectancy | 84.42 | |
Population | 541.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $972 | / |
Without rent | $460 | / |
Rent & Utilities | $303.68 | / |
Food | $269 | / |
Transport | $82.72 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 307.92$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 170.5$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 436.23$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 279.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 94.91$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 106.26$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.12$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.89$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1572$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 980$ |
Lunch Menu | 4.15$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 58.71$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.71$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.42$ |
Cappuccino | 2.96$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.16$ |
Local transport ticket | 0.95$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.27$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.8$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Eggs, x12 | 1.62$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.42$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.51$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.76$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.8$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.16$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.04$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.05$ |
Cigarette pack | 2.14$ |
Cold medicince, 1 week | 7.69$ |
Hair Shampoo | 10.11$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.1$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.8$ |
Gym Membership, 1 month | 24.94$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.11$ |
Doctor's visit | 80.37$ |
Haircut, simple | 10.04$ |
Brand Jeans | 40.9$ |
Brand Sneakers | 119.71$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 327.86$ |
International Primary School, 1 year | 7914$ |