Cost of Living in
Sabaudia

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $722 | $1749 |
Without rent | $389 | $1234 |
Rent & Utilities | $339.72 | $505.1 |
Food | $238 | $829 |
Transport | $73.1 | $180.48 |
Monthly salary after tax | $495.02 | |
Quality of life | 31.93 | |
Life expectancy | 76.27 | |
Population | 415.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $722 | / |
Without rent | $389 | / |
Rent & Utilities | $339.72 | / |
Food | $238 | / |
Transport | $73.1 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 411.02$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 184.3$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 452.99$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 271.57$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 92.93$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 136.91$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.66$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.74$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1401$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1100$ |
Lunch Menu | 4.16$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.83$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.43$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.58$ |
Cappuccino | 3.5$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.05$ |
Local transport ticket | 0.7$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 61.59$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.8$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.03$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.88$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.59$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Eggs, x12 | 1.71$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.44$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.2$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.4$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.58$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.6$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.08$ |
Cigarette pack | 2.69$ |
Cold medicince, 1 week | 7.1$ |
Hair Shampoo | 9.34$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.79$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.67$ |
Gym Membership, 1 month | 20.66$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.1$ |
Doctor's visit | 69.81$ |
Haircut, simple | 8.42$ |
Brand Jeans | 56.86$ |
Brand Sneakers | 139.39$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 265.98$ |
International Primary School, 1 year | 9860$ |