Population
917.7K
Cost of living
$673
Roraima
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $994 | $2725 |
Without rent | $610 | $1829 |
Rent & Utilities | $460.84 | $697.21 |
Food | $265 | $762 |
Transport | $165.31 | $328.9 |
Monthly salary after tax | $306.48 | |
Quality of life | 50.4 | |
Life expectancy | 65.19 | |
Population | 10.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $994 | / |
Without rent | $610 | / |
Rent & Utilities | $460.84 | / |
Food | $265 | / |
Transport | $165.31 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 478.44$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 334.85$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1063.11$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 569.04$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 80.88$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 87.44$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.95$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.88$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2134$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1114$ |
Lunch Menu | 5.59$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 32.71$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.02$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.34$ |
Cappuccino | 2.48$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.31$ |
Local transport ticket | 1.18$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 65.3$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.63$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.11$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.14$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.61$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Eggs, x12 | 2.03$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.42$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.7$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.58$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.97$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.33$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.64$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.41$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.28$ |
Cigarette pack | 1.63$ |
Cold medicince, 1 week | 4.68$ |
Hair Shampoo | 2.79$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.97$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.01$ |
Gym Membership, 1 month | 24.63$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.83$ |
Doctor's visit | 64.29$ |
Haircut, simple | 9.43$ |
Brand Jeans | 50.8$ |
Brand Sneakers | 67.59$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 533.87$ |
International Primary School, 1 year | 12103$ |