Population
1.1M
Cost of living
$1332
Rio Grande do Sul
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $946 | $2339 |
Without rent | $430 | $1758 |
Rent & Utilities | $473.29 | $764.15 |
Food | $275 | $761 |
Transport | $151.21 | $411.68 |
Monthly salary after tax | $315.05 | |
Quality of life | 59.85 | |
Life expectancy | 73.26 | |
Population | 69.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $946 | / |
Without rent | $430 | / |
Rent & Utilities | $473.29 | / |
Food | $275 | / |
Transport | $151.21 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 532.2$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 344.53$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 732.44$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 543.71$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 61.68$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 130.59$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.8$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.1$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1663$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1028$ |
Lunch Menu | 5.96$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 31.48$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.36$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.03$ |
Cappuccino | 2.8$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.07$ |
Local transport ticket | 1.32$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 63.7$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.64$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.26$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.93$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.18$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Eggs, x12 | 2.08$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.68$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.54$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.87$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.78$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.9$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.4$ |
Cigarette pack | 1.56$ |
Cold medicince, 1 week | 3.29$ |
Hair Shampoo | 3.81$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.18$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.78$ |
Gym Membership, 1 month | 28.15$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.46$ |
Doctor's visit | 67.08$ |
Haircut, simple | 9$ |
Brand Jeans | 51.37$ |
Brand Sneakers | 73.13$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 594.76$ |
International Primary School, 1 year | 9581$ |