Population
1.1M
Cost of living
$707
Rio Grande do Norte
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $983 | $2689 |
Without rent | $493 | $2058 |
Rent & Utilities | $572.76 | $897.58 |
Food | $262 | $823 |
Transport | $153.78 | $439.95 |
Monthly salary after tax | $486.32 | |
Quality of life | 69.69 | |
Life expectancy | 79.16 | |
Population | 917.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $983 | / |
Without rent | $493 | / |
Rent & Utilities | $572.76 | / |
Food | $262 | / |
Transport | $153.78 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 614.14$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 432.43$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1112.93$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 586.7$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 48.84$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 65.8$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.55$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.53$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2620$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2015$ |
Lunch Menu | 6.66$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 33.49$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.63$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.83$ |
Cappuccino | 2.02$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.18$ |
Local transport ticket | 0.85$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 54.85$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.89$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.82$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.86$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Eggs, x12 | 2.6$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.78$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.35$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.64$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.11$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.76$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.86$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.77$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.47$ |
Cigarette pack | 2.19$ |
Cold medicince, 1 week | 3.94$ |
Hair Shampoo | 3.44$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.52$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.14$ |
Gym Membership, 1 month | 23.96$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.23$ |
Doctor's visit | 53.4$ |
Haircut, simple | 9.66$ |
Brand Jeans | 59.77$ |
Brand Sneakers | 73.75$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 546$ |
International Primary School, 1 year | 11160$ |