Population
7.3M
Cost of living
$784
Rio de Janeiro
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $958 | $2288 |
Without rent | $495 | $1365 |
Rent & Utilities | $353.11 | $466.9 |
Food | $253 | $729 |
Transport | $68.34 | $173.68 |
Monthly salary after tax | $468.05 | |
Quality of life | 30.57 | |
Life expectancy | 76.45 | |
Population | 464.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $958 | / |
Without rent | $495 | / |
Rent & Utilities | $353.11 | / |
Food | $253 | / |
Transport | $68.34 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 342.02$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 205.03$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 549.09$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 321.19$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 70.82$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 148.17$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.67$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.83$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1435$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 856$ |
Lunch Menu | 4.27$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 58.17$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.96$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.54$ |
Cappuccino | 2.82$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.98$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 45.67$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.21$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.18$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.49$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.52$ |
Eggs, x12 | 2$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.24$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.98$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.58$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.37$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.38$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.56$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.91$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.04$ |
Cigarette pack | 1.97$ |
Cold medicince, 1 week | 6.38$ |
Hair Shampoo | 9.12$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.08$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.41$ |
Gym Membership, 1 month | 22.01$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.82$ |
Doctor's visit | 86.44$ |
Haircut, simple | 8.1$ |
Brand Jeans | 55.69$ |
Brand Sneakers | 148.46$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 294.64$ |
International Primary School, 1 year | 9368$ |