Cost of Living in
Quipapa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $790 | $1652 |
Without rent | $508 | $1536 |
Rent & Utilities | $333.05 | $534.24 |
Food | $296 | $777 |
Transport | $65.46 | $155.37 |
Monthly salary after tax | $461.28 | |
Quality of life | 35.48 | |
Life expectancy | 71.2 | |
Population | 412.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $790 | / |
Without rent | $508 | / |
Rent & Utilities | $333.05 | / |
Food | $296 | / |
Transport | $65.46 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 411.93$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 237.57$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 432.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 320.64$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 79.91$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 126.16$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.33$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.81$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1113$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 896$ |
Lunch Menu | 4.48$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 57.31$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.84$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.95$ |
Cappuccino | 2.94$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.94$ |
Local transport ticket | 1.04$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 58.07$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.2$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.83$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.91$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Eggs, x12 | 1.71$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.53$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.24$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.85$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.39$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.7$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.02$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.27$ |
Cigarette pack | 2.75$ |
Cold medicince, 1 week | 8.31$ |
Hair Shampoo | 7.77$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.77$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.38$ |
Gym Membership, 1 month | 26.07$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.4$ |
Doctor's visit | 94.89$ |
Haircut, simple | 10.31$ |
Brand Jeans | 50.56$ |
Brand Sneakers | 128.05$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 254.34$ |
International Primary School, 1 year | 9258$ |