Cost of Living in
Porto Alegre

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $884 | $1700 |
Without rent | $397 | $1471 |
Rent & Utilities | $348.73 | $560.3 |
Food | $232 | $612 |
Transport | $126.36 | $327.59 |
Monthly salary after tax | $484.4 | |
Quality of life | 51.56 | |
Life expectancy | 81.77 | |
Population | 1.5M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $884 | / |
Without rent | $397 | / |
Rent & Utilities | $348.73 | / |
Food | $232 | / |
Transport | $126.36 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 254.49$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 254.1$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 574.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 495.73$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 52.38$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 101.21$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.23$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.48$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1397$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1583$ |
Lunch Menu | 6.08$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.97$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.87$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.47$ |
Cappuccino | 2.36$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.96$ |
Local transport ticket | 0.81$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.47$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.76$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.12$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.13$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.85$ |
Eggs, x12 | 2.36$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.87$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.82$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.32$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.91$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.79$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.06$ |
Cigarette pack | 1.99$ |
Cold medicince, 1 week | 6.34$ |
Hair Shampoo | 2.59$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.13$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.76$ |
Gym Membership, 1 month | 25.86$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.19$ |
Doctor's visit | 56.71$ |
Haircut, simple | 8.06$ |
Brand Jeans | 55.54$ |
Brand Sneakers | 79.67$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 255.43$ |
International Primary School, 1 year | 7283$ |