Cost of Living in
Pindorama

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $863 | $1973 |
Without rent | $547 | $1587 |
Rent & Utilities | $368.33 | $579.5 |
Food | $251 | $603 |
Transport | $77.73 | $155.85 |
Monthly salary after tax | $512.91 | |
Quality of life | 31.68 | |
Life expectancy | 73.73 | |
Population | 536.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $863 | / |
Without rent | $547 | / |
Rent & Utilities | $368.33 | / |
Food | $251 | / |
Transport | $77.73 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 444.73$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 238.46$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 391.99$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 383.84$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.33$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 132.29$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.26$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.07$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1179$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 991$ |
Lunch Menu | 4.28$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 45.76$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.21$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.92$ |
Cappuccino | 3.76$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.29$ |
Local transport ticket | 0.83$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 57.08$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.83$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.91$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.82$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.4$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.56$ |
Eggs, x12 | 1.83$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.91$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.43$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.73$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.88$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.39$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.19$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.61$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.35$ |
Cigarette pack | 2.34$ |
Cold medicince, 1 week | 6.97$ |
Hair Shampoo | 8.04$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.88$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.11$ |
Gym Membership, 1 month | 25.52$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.44$ |
Doctor's visit | 97.54$ |
Haircut, simple | 10.59$ |
Brand Jeans | 44.45$ |
Brand Sneakers | 127.16$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 340.79$ |
International Primary School, 1 year | 8802$ |