Population
1.1M
Cost of living
$878
Piaui
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $620 | $2015 |
Without rent | $484 | $1078 |
Rent & Utilities | $296.99 | $518.72 |
Food | $221 | $595 |
Transport | $92.56 | $302.57 |
Monthly salary after tax | $217.51 | |
Quality of life | 61.97 | |
Life expectancy | 81.14 | |
Population | 1.0M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $620 | / |
Without rent | $484 | / |
Rent & Utilities | $296.99 | / |
Food | $221 | / |
Transport | $92.56 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 364.65$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 175.21$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 505.25$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 393.74$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 47.14$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 85.56$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.89$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 14.18$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1227$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 631$ |
Lunch Menu | 3.99$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 34.53$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.2$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.45$ |
Cappuccino | 2.4$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.17$ |
Local transport ticket | 0.85$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 34.56$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.58$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.86$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.91$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.31$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Eggs, x12 | 2.26$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.72$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.57$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.7$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.61$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.64$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.62$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.63$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.09$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.37$ |
Cigarette pack | 2.05$ |
Cold medicince, 1 week | 7.83$ |
Hair Shampoo | 3.49$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.15$ |
Toothpaste, 1 tube | 1$ |
Gym Membership, 1 month | 16.1$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.95$ |
Doctor's visit | 31.64$ |
Haircut, simple | 9.64$ |
Brand Jeans | 35.2$ |
Brand Sneakers | 73.4$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 252.42$ |
International Primary School, 1 year | 1822$ |