Cost of Living in
Pescaria Brava

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $822 | $2180 |
Without rent | $537 | $1232 |
Rent & Utilities | $294.96 | $520.73 |
Food | $308 | $680 |
Transport | $78.55 | $226.06 |
Monthly salary after tax | $387.2 | |
Quality of life | 33.93 | |
Life expectancy | 72.38 | |
Population | 519.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $822 | / |
Without rent | $537 | / |
Rent & Utilities | $294.96 | / |
Food | $308 | / |
Transport | $78.55 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 439.94$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 220.03$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 417.01$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 368.73$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 87.55$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 127.77$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.54$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.43$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1592$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 801$ |
Lunch Menu | 5.04$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.63$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.42$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.31$ |
Cappuccino | 2.67$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.3$ |
Local transport ticket | 0.88$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 60.12$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.98$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.16$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.88$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.58$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Eggs, x12 | 1.65$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.14$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.48$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.82$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.49$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.94$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.74$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.1$ |
Cigarette pack | 2.69$ |
Cold medicince, 1 week | 7.69$ |
Hair Shampoo | 7.12$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.06$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.72$ |
Gym Membership, 1 month | 25.48$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.68$ |
Doctor's visit | 94.51$ |
Haircut, simple | 11.39$ |
Brand Jeans | 49.11$ |
Brand Sneakers | 116.84$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 318.14$ |
International Primary School, 1 year | 8856$ |