Population
999.3K
Cost of living
$722
Paraiba
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1009 | $2427 |
Without rent | $512 | $1423 |
Rent & Utilities | $402.29 | $688.85 |
Food | $268 | $725 |
Transport | $168.67 | $364.8 |
Monthly salary after tax | $433.28 | |
Quality of life | 63.78 | |
Life expectancy | 84.26 | |
Population | 11.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1009 | / |
Without rent | $512 | / |
Rent & Utilities | $402.29 | / |
Food | $268 | / |
Transport | $168.67 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 496.25$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 347.88$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 910.89$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 456.2$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 74.57$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 115.38$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.42$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.52$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1871$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1277$ |
Lunch Menu | 5.39$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 31.19$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.25$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.17$ |
Cappuccino | 2.39$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.96$ |
Local transport ticket | 0.94$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 46.97$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.2$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.2$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.26$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Eggs, x12 | 2.37$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.69$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.23$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.08$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.73$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.33$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.55$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.75$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.06$ |
Cigarette pack | 1.55$ |
Cold medicince, 1 week | 3.49$ |
Hair Shampoo | 2.7$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.19$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.15$ |
Gym Membership, 1 month | 28.81$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.39$ |
Doctor's visit | 66.04$ |
Haircut, simple | 8.74$ |
Brand Jeans | 56.54$ |
Brand Sneakers | 69.44$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 525.74$ |
International Primary School, 1 year | 12125$ |