Population
1.1M
Cost of living
$632
Para
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $845 | $2404 |
Without rent | $480 | $1721 |
Rent & Utilities | $565.78 | $904.36 |
Food | $338 | $817 |
Transport | $135.48 | $429.14 |
Monthly salary after tax | $524.64 | |
Quality of life | 76.83 | |
Life expectancy | 65.68 | |
Population | 781.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $845 | / |
Without rent | $480 | / |
Rent & Utilities | $565.78 | / |
Food | $338 | / |
Transport | $135.48 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 590.19$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 447.18$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1104.65$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 576.8$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 41.04$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 91.16$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.78$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.67$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1988$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1910$ |
Lunch Menu | 8.06$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 33.74$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.27$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.19$ |
Cappuccino | 2.39$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.24$ |
Local transport ticket | 1$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 44.5$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.82$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.11$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.05$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.2$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Eggs, x12 | 2.49$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.2$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.38$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.8$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.85$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.14$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.9$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.09$ |
Cigarette pack | 2.69$ |
Cold medicince, 1 week | 4.07$ |
Hair Shampoo | 3.65$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.53$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.97$ |
Gym Membership, 1 month | 26.89$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.5$ |
Doctor's visit | 50.17$ |
Haircut, simple | 11.28$ |
Brand Jeans | 53.34$ |
Brand Sneakers | 79.61$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 463.19$ |
International Primary School, 1 year | 11347$ |