Cost of Living in
Palestina (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $812 | $2133 |
Without rent | $465 | $1266 |
Rent & Utilities | $381.86 | $486.49 |
Food | $278 | $889 |
Transport | $80.95 | $215.86 |
Monthly salary after tax | $510.66 | |
Quality of life | 34.43 | |
Life expectancy | 77.58 | |
Population | 557.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $812 | / |
Without rent | $465 | / |
Rent & Utilities | $381.86 | / |
Food | $278 | / |
Transport | $80.95 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 417.64$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 198.23$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 465.7$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 383.67$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 71.72$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 118.91$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.93$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.76$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1535$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 932$ |
Lunch Menu | 5.21$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 47.2$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.19$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cappuccino | 3.4$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.05$ |
Local transport ticket | 1.04$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 59.15$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.31$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.78$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.5$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Eggs, x12 | 1.68$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.28$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.59$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.86$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.53$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.91$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.84$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.3$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cigarette pack | 2.86$ |
Cold medicince, 1 week | 7.78$ |
Hair Shampoo | 10.07$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.85$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.02$ |
Gym Membership, 1 month | 24.8$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.55$ |
Doctor's visit | 74.28$ |
Haircut, simple | 11.59$ |
Brand Jeans | 45.43$ |
Brand Sneakers | 105.09$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 350.45$ |
International Primary School, 1 year | 9784$ |