Cost of Living in
Ourem

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $772 | $1723 |
Without rent | $497 | $1250 |
Rent & Utilities | $328.52 | $484.55 |
Food | $245 | $639 |
Transport | $74.03 | $174.01 |
Monthly salary after tax | $403.4 | |
Quality of life | 38.2 | |
Life expectancy | 66.69 | |
Population | 472.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $772 | / |
Without rent | $497 | / |
Rent & Utilities | $328.52 | / |
Food | $245 | / |
Transport | $74.03 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 382.71$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 228.26$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 517.98$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 279.01$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 86.5$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 109.71$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.61$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.95$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1301$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 859$ |
Lunch Menu | 4.42$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 49.32$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.53$ |
Cappuccino | 3.04$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.05$ |
Local transport ticket | 0.7$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 45.72$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.25$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.55$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.58$ |
Eggs, x12 | 2.23$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.49$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.94$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.79$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.57$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.87$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.92$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.25$ |
Cigarette pack | 2.83$ |
Cold medicince, 1 week | 8.55$ |
Hair Shampoo | 8.62$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.31$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.8$ |
Gym Membership, 1 month | 17.67$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.12$ |
Doctor's visit | 94.65$ |
Haircut, simple | 10.48$ |
Brand Jeans | 58.62$ |
Brand Sneakers | 109.47$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 278.32$ |
International Primary School, 1 year | 9890$ |